We never sell your data to third parties
WEG 07536ET3G365TS-W22 is a 75 HP, 3600 RPM, three-phase motor with a 365TS NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 platform motor features NEMA Super Premium (IE4) efficiency, a 460V PWS voltage rating, and a 1.15 service factor. It is constructed with a cast iron frame, includes Class F insulation, and is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 07536ET3G365TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$8,090.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
364/5TS
HP
75
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 75 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 109 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 364/5TS |
| RPM | 3555 |
| Full Load Amps | 81. 9 A |
| Efficiency (100%) | 93. 6 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 79 dB(A) |
| No load current | 22. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 75 HP |
|---|---|
| Frame | 364/5TS |
| Full Load Amps | 81. 9 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more