We never sell your data to third parties
WEG 10012ET3H444T-W22 is a 100HP, 1200RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 444T cast iron frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor operates on 575V, 60Hz power and features Class F insulation, a 1.15 service factor, and inverter duty capability for variable frequency drive applications. It is designed for demanding industrial environments with IEEE 841 vibration levels and Class I Div 2 certification.
MODEL 10012ET3H444T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$13,911.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5T
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Specifications
| HP | 100 HP |
|---|---|
| kW | 75 kW |
| RPM | 1200 RPM |
| NEMA Frame | 444/5 T |
| Mult. Symbol | N1 |
| Service Factor | 1.25 |
| Fl Amps | 96.8 |
| Fl-efficiency | 95.0% |
| 'C Dimension | 44.950 in |
| Voltage | 575 V |
| Approx. Shipping Weight | 1883 lbs |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B2CMP-R75 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | DJP0056FP |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more