We never sell your data to third parties
WEG 10018ET3G405T-W22 is a 100 HP, 1800 RPM, three-phase motor featuring a 405T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 platform motor delivers NEMA Super Premium (IE4) efficiency, constructed with a cast iron frame for severe duty applications. It operates on 460V PWS at 60 Hz, offers a 1.15 service factor, and is rated for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 10018ET3G405T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$10,403.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
404/5T
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 100 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 292 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 111 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 38. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 3 |
| Output HP | 100 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 111 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP4400T-4
| Brand | SMC |
| Model | NCDRA1BS50-90CZ-M9NZ |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more