We never sell your data to third parties
WEG 10018ET3HRB405T-W22 is a 100 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 405T cast iron frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor features 575V voltage, 60Hz operation, roller bearings for belt-driven applications, a 1.15 service factor, Class F insulation, and is rated for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range. It is suitable for demanding industrial applications requiring high reliability.
MODEL 10018ET3HRB405T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$10,403.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
404/5T
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 100 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 292 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 404/5T |
| RPM | 1775 |
| Full Load Amps | 88. 8 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 68 dB(A) |
| No load current | 30. 4 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 3 |
| Output HP | 100 HP |
|---|---|
| Frame | 404/5T |
| Full Load Amps | 88. 8 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |