We never sell your data to third parties
WEG 12512ET3GRB445T-W22 is a 125 HP, 1200 RPM, three-phase AC motor with a 445T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 platform motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, a 460V PWS voltage rating, and is equipped with roller bearings for belt-driven applications. It offers a 1.15 service factor, Class F insulation, and is suitable for severe duty applications with inverter duty capability up to 20:1 constant torque.
MODEL 12512ET3GRB445T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$15,972.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5T
HP
125
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 125 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 547 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 444/5T |
| RPM | 1185 |
| Full Load Amps | 143 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 56. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 125 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5T |
| Full Load Amps | 143 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2506KV0039 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | BSVS-HC200B375 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more