We never sell your data to third parties
WEG 12518ET3H444T-W22 is a 125 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 444T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor operates on 575V, 60Hz power and features cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and IEEE 841 vibration levels. It is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range and is certified for Class I, Division 2 hazardous locations.
MODEL 12518ET3H444T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$13,125.72 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5T
HP
125
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 125 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 364 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 444/5T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 111 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 73 dB(A) |
| No load current | 32. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 125 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5T |
| Full Load Amps | 111 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Brand | INA Bearing |
| Model | RSRD25150LO |
| Brand | KOP-FLEX |
| Model | HG2304665 |
| Brand | Nord Gear |
| Model | SK22-90LP/4 CUS TW |
| Brand | TB Woods |
| Model | FSH37-18-GA4-SAE |