We never sell your data to third parties
WEG 15012ET3E447T-W22 is a 150HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 447T cast iron frame and TEFC (Totally Enclosed Fan Cooled) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor operates on 208-230/460V, 60Hz power, features Class F insulation, a 1.15 service factor, and is rated for IEEE 841 severe duty applications. It includes inverter duty capability (20:1 constant torque), Class I Division 2 certification, and is designed for demanding industrial environments.
MODEL 15012ET3E447T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$18,368.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
445/7T
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 150 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 656 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 445/7T |
| RPM | 1185 |
| Full Load Amps | 389-352/176 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 150/75. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 150 HP |
|---|---|
| Frame | 445/7T |
| Full Load Amps | 389-352/176 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | 23124EMKW33C3 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more