We never sell your data to third parties
WEG 15012ET3GRB447T-W22 is a 150HP, 1200RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 447T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor operates on 460V PWS power and features roller bearings (RB) for belt-driven applications, cast iron construction, Class F insulation, and a 1.15 service factor. It is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range and meets IEEE 841 vibration standards for demanding industrial use.
MODEL 15012ET3GRB447T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$18,368.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
445/7T
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 150 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 656 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 445/7T |
| RPM | 1185 |
| Full Load Amps | 176 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 82 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 75. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 150 HP |
|---|---|
| Frame | 445/7T |
| Full Load Amps | 176 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240184.00 |