We never sell your data to third parties
WEG 15018EG3G445T-W22 Super Premium IE4 TEFC three-phase motor, 150 HP, 1785 RPM, 444/5T NEMA frame, 460V, 60 Hz. Cast iron W22 severe duty construction with IP55 enclosure, IEEE 841 compliance, Class I Div 2 certification, 1.15 service factor, and Class F insulation.
MODEL 15018EG3G445T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$17,054.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5T
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 150 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 435 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 444/5T |
| RPM | 1785 |
| Full Load Amps | 170 A |
| Efficiency (100%) | 96. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 73 dB(A) |
| No load current | 71. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 9 |
| Output HP | 150 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5T |
| Full Load Amps | 170 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more| Brand | Ringspann |
| Model | 4821.105.104.M00744 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more