We never sell your data to third parties
WEG 15018ET3E445T-W22 is a 150 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor in a 445T frame. This W22 severe duty TEFC motor features a cast iron construction, IP55 enclosure, and 208-230/460V dual voltage rating. It is IEEE 841 compliant, Class I Div 2 certified, and suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range. The motor includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is designed for demanding industrial environments.
MODEL 15018ET3E445T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$15,503.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5T
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 150 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 437 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 444/5T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 376-340/170 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 73 dB(A) |
| No load current | 116/58. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 150 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5T |
| Full Load Amps | 376-340/170 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | UCT206-18-17/32 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more