We never sell your data to third parties
WEG 15018ET3G445TS-W22 is a 150 HP, 1800 RPM, three-phase AC motor featuring a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure and NEMA Super Premium (IE4) efficiency. This W22 platform motor operates on 460V PWS power at 60 Hz and is built on a 445TS NEMA frame with a short shaft. It features cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is designed for severe duty applications with inverter duty capability up to 20:1 constant torque.
MODEL 15018ET3G445TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$15,503.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5TS
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 150 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 437 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 444/5TS |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 170 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 73 dB(A) |
| No load current | 58. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 150 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5TS |
| Full Load Amps | 170 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more