We never sell your data to third parties
WEG 15036EG3G445TS-W22 is a 150 HP, 3600 RPM, Super Premium (IE4) efficiency, three-phase motor in a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This W22 severe duty motor features a 445TS NEMA frame, 460V PWS voltage, and cast iron construction. It is rated for IEEE 841 severe duty applications, includes Class I Division 2 certification, IP55 protection, and a 20:1 constant torque inverter duty rating with Class F insulation and a 1.15 service factor.
MODEL 15036EG3G445TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$18,485.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5TS
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 150 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 217 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 444/5TS |
| RPM | 3580 |
| Full Load Amps | 163 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 88 |
| Insulation | F |
| Noise | 81 dB(A) |
| No load current | 53. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 9 |
| Output HP | 150 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5TS |
| Full Load Amps | 163 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | Toshiba |
| Model | X754SDMV7FS-P |
| Brand | SMC |
| Model | SY50M-27-1-WO-02N |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GRL8210127.00 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more