We never sell your data to third parties
WEG 15036ET3E445TS-W22 is a 150 HP, 3600 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor in a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This W22 severe duty motor features a 445TS frame, 208-230/460V dual voltage rating, and 60 Hz operation. It is constructed with a cast iron frame for IEEE 841 severe duty applications, offers IP55 protection, Class I Div 2 certification, and a 20:1 constant torque inverter duty rating with Class F insulation and a 1.15 service factor.
MODEL 15036ET3E445TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$16,804.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
444/5TS
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 150 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 218 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 444/5TS |
| RPM | 3570 |
| Full Load Amps | 356-322/161 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 81 dB(A) |
| No load current | 82. 0/41. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 150 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5TS |
| Full Load Amps | 356-322/161 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more