We never sell your data to third parties
WEG 15036ET3G445TS-W22 is a 150 HP, 3600 RPM, three-phase motor with a 445TS NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 platform motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, 460V PWS voltage, and a 1.15 service factor. Constructed with a cast iron frame for severe duty, it includes Class F insulation, IEEE 841 vibration levels, and is inverter duty rated for 20:1 constant torque speed range.
MODEL 15036ET3G445TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$16,804.98 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
444/5TS
HP
150
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 150 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 218 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 444/5TS |
| RPM | 3570 |
| Full Load Amps | 161 A |
| Efficiency (100%) | 95. 0 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 81 dB(A) |
| No load current | 41. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 150 HP |
|---|---|
| Frame | 444/5TS |
| Full Load Amps | 161 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP4413T-4
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8600104.00 |
| Brand | INA Bearing |
| Model | YRT100 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more