We never sell your data to third parties
WEG 20012EG3G449T-W22 is a 200HP, 1200RPM, three-phase Super Premium (IE4) efficiency motor with a 449T NEMA frame and 460V PWS voltage rating. This W22 platform TEFC motor features cast iron construction, IP55 enclosure, IEEE 841 severe duty compliance, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range. It includes Class F insulation, a 1.
MODEL 20012EG3G449T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$24,604.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
447/9T
HP
200
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 200 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 871 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 447/9T |
| RPM | 1190 |
| Full Load Amps | 245 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 80 |
| Insulation | F |
| Noise | 70 dB(A) |
| No load current | 122 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 200 HP |
|---|---|
| Frame | 447/9T |
| Full Load Amps | 245 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more