We never sell your data to third parties
WEG 20012ET3E449T-W22 is a 200HP, 1200RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor in a 449T frame. This W22 severe duty TEFC motor features a 208-230/460V dual voltage rating, 60Hz operation, and cast iron construction. It is IEEE 841 compliant, rated for Class I Division 2 hazardous locations, and features IP55 protection, inverter duty capability (20:1 constant torque), and a 1.15 service factor for demanding industrial applications.
MODEL 20012ET3E449T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$22,792.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
447/9T
HP
200
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 200 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 871 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 447/9T |
| RPM | 1190 |
| Full Load Amps | 524-474/237 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 70 dB(A) |
| No load current | 200/100 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 200 HP |
|---|---|
| Frame | 447/9T |
| Full Load Amps | 524-474/237 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | McGill Bearing |
| Model | SB 22230 W33 SS |
| Brand | JW Winco |
| Model | 20MXB6 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | 30444848 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more