We never sell your data to third parties
WEG 20012ET3G447T-W22 is a 200HP, 1200RPM, three-phase AC motor with a 447T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 platform motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, 460V PWS voltage, and a 1.15 service factor. It is constructed with a cast iron frame and features Class F insulation, IEEE 841 severe duty vibration levels, and inverter duty capability for variable frequency drive applications up to 20:1 constant torque.
MODEL 20012ET3G447T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$22,368.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
445/7T
HP
200
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 200 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 874 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 445/7T |
| RPM | 1185 |
| Full Load Amps | 237 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 69 dB(A) |
| No load current | 100 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 3 |
| Output HP | 200 HP |
|---|---|
| Frame | 445/7T |
| Full Load Amps | 237 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreBrand
WEG
Model
20018ET3G447T-W22
Brand
Baldor
Model
ECP4407T-4
Brand
Marathon Electric
Model
E282
Brand
Baldor
Model
EM4407TR-4
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 560PLT8M10 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | S183046316 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | EHSCV075BB |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more