We never sell your data to third parties
WEG 20018EG3G449T-W22 Super Premium IE4 TEFC three-phase motor, 200 HP, 1785 RPM, 460V, 447/9T cast iron frame. W22 severe duty line with IP55 enclosure, Class F insulation, inverter duty 20:1 constant torque, and IEEE 841 vibration levels. Suitable for pumps, fans, compressors, and conveyors.
MODEL 20018EG3G449T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$20,655.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
447/9T
HP
200
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 200 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 580 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 447/9T |
| RPM | 1785 |
| Full Load Amps | 234 A |
| Efficiency (100%) | 96. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 75 dB(A) |
| No load current | 105 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 7 |
| Output HP | 200 HP |
|---|---|
| Frame | 447/9T |
| Full Load Amps | 234 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | CDP2008RZ |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more