We never sell your data to third parties
WEG 20018ET3E447T-W22 is a 200 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase motor in a 447T frame. This W22 severe duty TEFC motor features a cast iron construction, IP55 enclosure, and 208-230/460V dual voltage rating. It is designed for inverter duty (20:1 constant torque), meets IEEE 841 vibration standards, and is Class I Div 2 certified for harsh industrial environments.
MODEL 20018ET3E447T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$18,777.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
445/7T
HP
200
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 200 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 582 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 445/7T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 509-460/230 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 73 dB(A) |
| No load current | 170/85. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 200 HP |
|---|---|
| Frame | 445/7T |
| Full Load Amps | 509-460/230 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 284TTFNA16140 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more