We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 20018ET3HRB447T-W22 is a 200HP, 1800RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor with a 447T cast iron frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor operates on 575V, 60Hz power and features roller bearings (RB) for belt-driven applications, a 1.15 service factor, Class F insulation, and IEEE 841 vibration levels.
MODEL 20018ET3HRB447T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$18,777.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
445/7T
HP
200
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 200 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 582 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 445/7T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 184 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 85 |
| Insulation | F |
| Noise | 73 dB(A) |
| No load current | 68. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 200 HP |
|---|---|
| Frame | 445/7T |
| Full Load Amps | 184 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240521.19 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | N1008HSKC1NAP4 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more