We never sell your data to third parties
WEG 20036EG3G447TS-W22 is a Super Premium efficiency (IE4) three-phase AC motor from the W22 product line. This 200 HP, 3600 RPM motor features a 447TS frame, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, and is rated for 460V PWS operation. The cast iron construction, Class F insulation, and 1.15 service factor provide robust performance for severe duty applications. It is IEEE 841 compliant, suitable for inverter duty, and carries Class I Division 2 certification.
MODEL 20036EG3G447TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$23,067.02 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
445/7TS
HP
200
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 200 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 290 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 445/7TS |
| RPM | 3575 |
| Full Load Amps | 217 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 81 dB(A) |
| No load current | 53. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 3 |
| Output HP | 200 HP |
|---|---|
| Frame | 445/7TS |
| Full Load Amps | 217 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | K16X20X17S |