We never sell your data to third parties
WEG 20036ET3G447TS-W22 is a W22 platform NEMA Super Premium (IE4) efficiency three-phase motor. This 200HP, 3600 RPM unit features a 447TS frame, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure, and 460V PWS voltage. It is constructed with cast iron for severe duty applications, includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range. The motor meets IEEE 841 vibration standards and is Class I Div 2 certified.
MODEL 20036ET3G447TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$20,970.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
445/7TS
HP
200
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 200 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 290 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 445/7TS |
| RPM | 3570 |
| Full Load Amps | 219 A |
| Efficiency (100%) | 95. 4 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 81 dB(A) |
| No load current | 45. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 200 HP |
|---|---|
| Frame | 445/7TS |
| Full Load Amps | 219 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP4416T-4
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read more