We never sell your data to third parties
WEG 25012ET3G449T-W22 is a 250HP, 1200RPM, NEMA 449T frame, three-phase motor with a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 platform motor features NEMA Super Premium (IE4) efficiency, a 460V PWS voltage rating, and is constructed with a cast iron frame for severe duty applications. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 25012ET3G449T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$31,643.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
447/9T
HP
250
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 250 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1093 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 447/9T |
| RPM | 1185 |
| Full Load Amps | 292 A |
| Efficiency (100%) | 95. 8 |
| Power factor (100%) | 0. 83 |
| Insulation | F |
| Noise | 70 dB(A) |
| No load current | 120 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 1 |
| Output HP | 250 HP |
|---|---|
| Frame | 447/9T |
| Full Load Amps | 292 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | Siemens Motors |
| Model | 1LE22211AC314GA3 |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | HdRS206-30/1-R |
SKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more