We never sell your data to third parties
WEG 25018ET3G449T-W22 is a 250 HP, 1800 RPM, three-phase motor featuring a 449T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 platform motor meets NEMA Super Premium (IE4) efficiency standards and is constructed with a cast iron frame for severe duty applications. It is rated for 460V PWS, 60 Hz operation, includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 25018ET3G449T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$23,854.67 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
447/9T
HP
250
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 250 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 726 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 447/9T |
| RPM | 1785 |
| Full Load Amps | 281 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 75 dB(A) |
| No load current | 95. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 250 HP |
|---|---|
| Frame | 447/9T |
| Full Load Amps | 281 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | WEG |
| Model | 07518OT3E365JM-W40 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8600292.00 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more