We never sell your data to third parties
WEG 25036EG3G447TS-W22 is a 250HP, 3600RPM, three-phase Super Premium (IE4) efficiency motor with a 447TS NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor operates on 460V PWS power and features cast iron construction, IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, and inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is designed for demanding industrial applications.
MODEL 25036EG3G447TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$29,219.59 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
445/7TS
HP
250
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 250 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 445/7TS |
| RPM | 3575 |
| Full Load Amps | 267 A |
| Efficiency (100%) | 96. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 81 dB(A) |
| No load current | 70. 0 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 9 |
| Output HP | 250 HP |
|---|---|
| Frame | 445/7TS |
| Full Load Amps | 267 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | CoxReels |
| Model | 1125-5-200-BYXX-ED |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | GFI13M466 |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | NATE1-18-56CB |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 2AK30.7/8 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more