We never sell your data to third parties
WEG 30018ET3G449TS-W22 300 HP, 1780 RPM, three-phase TEFC motor on a 447/9TS cast iron frame with short shaft. NEMA Super Premium (IE4) efficiency, 460V, 60 Hz. W22 platform with Class F insulation, 1.15 service factor, inverter duty 20:1 constant torque, and IP55 enclosure for severe duty applications.
MODEL 30018ET3G449TS-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$27,931.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
447/9TS
HP
300
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 300 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 873 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 447/9TS |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 330 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 87 |
| Insulation | F |
| Noise | 75 dB(A) |
| No load current | 105 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 5 |
| Output HP | 300 HP |
|---|---|
| Frame | 447/9TS |
| Full Load Amps | 330 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | RA1562EBL |
| Brand | FYH Bearing |
| Model | NAHA209 45MM |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more