We never sell your data to third parties
WEG 35018ET3GRB449T-W22 is a 350 HP, 1800 RPM, three-phase NEMA Premium (IE3) efficiency motor with a 449T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 severe duty motor operates on 460V PWS power and features roller bearings for belt-driven applications. It includes Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 35018ET3GRB449T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$32,500.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
447/9T
HP
350
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 350 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1019 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 447/9T |
| RPM | 1780 |
| Full Load Amps | 394 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 75 dB(A) |
| No load current | 125 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 4 |
| Output HP | 350 HP |
|---|---|
| Frame | 447/9T |
| Full Load Amps | 394 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT5-75-30M-LLUKNT |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more