We never sell your data to third parties
WEG 45012ET3G586/7-W22 is a 450HP, 1200RPM, three-phase TEFC motor with a 586/7T NEMA frame and 460V, 60Hz rating. This NEMA Super Premium IE4 efficiency motor features the W22 severe duty platform with cast iron construction, IP55 enclosure, IEEE 841 vibration levels, and Class I Div 2 certification. It offers inverter duty capability with a 20:1 constant torque speed range, Class F insulation, and a 1.15 service factor for demanding industrial applications.
MODEL 45012ET3G586/7-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$55,403.39 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
586/7T
HP
450
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
460
Specifications
| Output | 450 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1959 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 586/7T |
| RPM | 1190 |
| Full Load Amps | 532 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 77 dB(A) |
| No load current | 210 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 450 HP |
|---|---|
| Frame | 586/7T |
| Full Load Amps | 532 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | US Motors |
| Model | WDP10P2AC |