We never sell your data to third parties
WEG 45018ET3G449T-W22 is a 450 HP, 1800 RPM, three-phase AC motor with a 449T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 platform motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, cast iron construction, and a 460V PWS voltage rating. It is designed for severe duty applications with Class F insulation, a 1.15 service factor, and meets IEEE 841 vibration standards.
MODEL 45018ET3G449T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$42,728.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
L447/9T
HP
450
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 450 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1302 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | L447/9T |
| RPM | 1790 |
| Full Load Amps | 501 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 79 dB(A) |
| No load current | 180 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 9 |
| Output HP | 450 HP |
|---|---|
| Frame | L447/9T |
| Full Load Amps | 501 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more| Brand | Red Lion Controls |
| Model | NT24K-NM-PMK |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2504LFP64 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read more