We never sell your data to third parties
WEG 50018ET3G449T-W22 500 HP, 1785 RPM, three-phase AC motor with L447/9T NEMA frame and TEFC IP55 enclosure. This W22 platform motor delivers NEMA Super Premium (IE4) efficiency, constructed with a heavy-duty cast iron frame for severe duty applications. Rated for 460V at 60 Hz, includes Class F insulation, 1.15 service factor, and inverter duty rated for 20:1 constant torque speed range.
MODEL 50018ET3G449T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$45,028.66 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
L447/9T
HP
500
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 500 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1451 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | L447/9T |
| RPM | 1785 |
| Full Load Amps | 561 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 79 dB(A) |
| No load current | 210 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 2 |
| Output HP | 500 HP |
|---|---|
| Frame | L447/9T |
| Full Load Amps | 561 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more