We never sell your data to third parties
WEG 50036ET3G586/7S-W22 is a 500 HP, 3600 RPM, three-phase TEFC motor with a 586/7TS NEMA frame and 460V, 60Hz rating. This W22 platform motor features NEMA Super Premium (IE4) efficiency, cast iron construction, and severe duty capabilities including IEEE 841 vibration levels, IP55 enclosure, and Class I Div 2 certification. It offers inverter duty performance with a 20:1 constant torque speed range, Class F insulation, and a 1.15 service factor for demanding industrial applications.
MODEL 50036ET3G586/7S-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$50,111.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
586/7TS
HP
500
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 500 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 724 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 586/7TS |
| RPM | 3580 |
| Full Load Amps | 530 A |
| Efficiency (100%) | 96. 2 |
| Power factor (100%) | 0. 91 |
| Insulation | F |
| Noise | 84 dB(A) |
| No load current | 100 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 8 |
| Output HP | 500 HP |
|---|---|
| Frame | 586/7TS |
| Full Load Amps | 530 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | ca0900x087kw |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130081.00 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more