We never sell your data to third parties
WEG 60018ET3G586/7-W22 is a 600 HP, 1800 RPM, three-phase TEFC motor with a 586/7T NEMA frame and 460V, 60Hz rating. This W22 platform motor features NEMA Super Premium (IE4) efficiency, cast iron construction, and severe duty capabilities including IEEE 841 vibration levels, IP55 enclosure, and Class I Div 2 certification. It offers inverter duty 20:1 constant torque, a 1.15 service factor, and Class F insulation for demanding industrial applications.
MODEL 60018ET3G586/7-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$53,681.24 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
586/7T
HP
600
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Specifications
| Output | 600 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 1737 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 586/7T |
| RPM | 1790 |
| Full Load Amps | 665 A |
| Efficiency (100%) | 96. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 86 |
| Insulation | F |
| Noise | 78 dB(A) |
| No load current | 210 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 1 |
| Output HP | 600 HP |
|---|---|
| Frame | 586/7T |
| Full Load Amps | 665 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130203.00 |
| Brand | Ringspann |
| Model | 4821.044.113.M00723 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2521370
Centrifugal switch
Absolutely what I expected in much less time than I expected! Will definitely order again.
Read more