We never sell your data to third parties
WEG 60036ET3G588/9S-W22 is a 600 HP, 3600 RPM, three-phase TEFC motor with a 588/9TS NEMA frame and 460V, 60Hz rating. This W22 platform motor features Super Premium (IE4) efficiency, cast iron construction, and a 1.15 service factor. It is designed for severe duty applications with IP55 enclosure protection, IEEE 841 vibration levels, and Class I Division 2 certification. The motor includes Class F insulation and is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 60036ET3G588/9S-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$57,525.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
588/9TS
HP
600
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
460
Specifications
| Output | 600 HP |
|---|---|
| Poles | 2 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 867 lb. ft |
| Voltage | 460 V |
| Frame | 588/9TS |
| RPM | 3585 |
| Full Load Amps | 650 A |
| Efficiency (100%) | 96. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 90 |
| Insulation | F |
| Noise | 89 dB(A) |
| No load current | 155 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 4 |
| Output HP | 600 HP |
|---|---|
| Frame | 588/9TS |
| Full Load Amps | 650 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more