We never sell your data to third parties
WEG 00112ET3PCT145TF1-W2 is a 1 horsepower, 1200 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 145T NEMA frame, operates on 200V at 60Hz, and is built with a cast iron construction for durability. This motor is part of the W2 product line, offering reliable performance in demanding industrial environments with a focus on efficient cooling system operation.
MODEL 00112ET3PCT145TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$673.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
145T
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
200
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 51 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 145T |
| RPM | 1150 |
| Full Load Amps | 3. 97 A |
| Efficiency (100%) | 82. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 66 |
| Insulation | F |
| Noise | 49 dB(A) |
| No load current | 2. 50 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 2 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 145T |
| Full Load Amps | 3. 97 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240184.00 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more