We never sell your data to third parties
WEG 00118ET3ECT143T-F1 is a 1 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEFC motor with a 143T NEMA frame. This NEMA Premium efficiency (IE3) motor operates on 208-230/460V 60Hz power and is designed for cooling tower applications. The cast iron W22 construction features IP55 protection, Class F insulation, and a 1.15 service factor. It is suitable for inverter duty with a 20:1 constant torque speed range and meets IEEE 841 severe duty vibration standards.
MODEL 00118ET3ECT143T-F1
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
143T
HP
1
Hz
60
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 2. 94 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143T |
| RPM | 1765 |
| Full Load Amps | 3. 15-2. 85/1. 43 A |
| Efficiency (100%) | 85. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 77 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 1. 87/0. 935 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 8 |
| Output HP | 1 HP |
|---|---|
| Frame | 143T |
| Full Load Amps | 3. 15-2. 85/1. 43 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0269.71105X50 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read more