We never sell your data to third parties
WEG 00158ET3ECT145TF1-W2 is a 1.5 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 145T NEMA frame, 208-230/460V dual voltage rating, and 60 Hz operation. This motor is part of the W2 product line, offering robust cast iron construction and a service factor of 1.15 for reliable performance in demanding environments.
MODEL 00158ET3ECT145TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$625.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
145T
HP
1.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 43 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 145T |
| RPM | 1755 |
| Full Load Amps | 4. 36-4. 04/2. 02 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 2. 10/1. 05 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 3 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 145T |
| Full Load Amps | 4. 36-4. 04/2. 02 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 5/5VX1900 |
| Brand | Bando |
| Model | 600-DS8M-896 |
SKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read more