We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00158ET3PCT145TF1-W2 is a 1.5 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 200V, 60Hz power supply, a 145T NEMA frame, and a cast iron construction for durability. This motor is built to the W2 platform specifications, offering reliable performance in demanding industrial environments.
MODEL 00158ET3PCT145TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$625.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
145T
HP
1.5
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
Specifications
| Output | 1. 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 4. 43 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 145T |
| RPM | 1755 |
| Full Load Amps | 4. 65 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 2. 42 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 3 |
| Output HP | 1. 5 HP |
|---|---|
| Frame | 145T |
| Full Load Amps | 4. 65 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130204.00 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503HFP00 |
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | WSSNV1-18-56CB |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more