We never sell your data to third parties
WEG 00218AT3ECT145T-W22 is a 2 HP, 1800 RPM, NEMA Premium (IE3) efficiency, three-phase motor designed for cooling tower applications. This Totally Enclosed Air Over (TEAO) motor features a 145T cast iron frame, 208-230/460V dual voltage rating, and a 1.15 service factor. It is part of the W22 severe-duty product line, offering IP55 protection, Class F insulation, and inverter-duty capability for reliable operation in demanding environments.
MODEL 00218AT3ECT145T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$717.37 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
143/5T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 5. 92 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 143/5T |
| RPM | 1750 |
| Full Load Amps | 5. 77-5. 22/2. 61 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 2. 73/1. 36 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 143/5T |
| Full Load Amps | 5. 77-5. 22/2. 61 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more| Brand | Bando |
| Model | 400-DS8M-3200 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 324TTFCD6527 |
SKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read more