We never sell your data to third parties
WEG 00218ET3PCT145T-W22 is a 2 HP, 1800 RPM, NEMA Premium efficiency (IE3) three-phase motor with a 145T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) IP55 enclosure. This W22 series motor is rated for 200V, 60Hz operation and is specifically designed for cooling tower applications. It features cast iron construction, Class F insulation, a 1.15 service factor, and is suitable for severe duty environments.
MODEL 00218ET3PCT145T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$696.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
145T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
Specifications
| Output | 2 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 5. 92 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 145T |
| RPM | 1750 |
| Full Load Amps | 6. 00 A |
| Efficiency (100%) | 86. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 84 |
| Insulation | F |
| Noise | 51 dB(A) |
| No load current | 2. 85 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 5 |
| Output HP | 2 HP |
|---|---|
| Frame | 145T |
| Full Load Amps | 6. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B2CMP-R75 |
SKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more