We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00289EP3PCT145V-W22 is a W22 Premium TEFC three-phase motor rated for 2 HP at 900/1800 RPM. This high efficiency EPAct motor features a 145V frame, 200V voltage, and 60 Hz operation. Designed for cooling tower applications, it offers a totally enclosed fan-cooled (TEFC) enclosure with cast iron construction for severe duty environments. The motor is suitable for variable torque applications and is built to WEG's W22 platform standards.
MODEL 00289EP3PCT145V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$859.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
145T
HP
2/0.5
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 2/0.5 HP |
|---|---|
| kW | 1.5/0.37 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 145 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 6.4 |
| Fl Efficiency | 82.5% |
| 'C Dimension | 13.346 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 56 lbs |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | Koyo Bearing |
| Model | JLM710910 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 24020EAW33C3 |
SKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more