We never sell your data to third parties
WEG 00312AT3ECT213TF1-W2 is a 3HP, 1200RPM, three-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor designed for cooling tower applications. It features a 213T NEMA frame, 208-230/460V dual voltage rating, and 60Hz operation. This motor is built with a cast iron construction for durability in demanding environments and is part of the W2 product line for reliable industrial performance.
MODEL 00312AT3ECT213TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,267.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
213T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 13. 3 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213T |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 9. 76-8. 83/4. 41 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 70 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 5. 50/2. 75 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 213T |
| Full Load Amps | 9. 76-8. 83/4. 41 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Boston Gear |
| Model | 30269620 |
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | 112FXE4-ST-15 |
| Brand | Century |
| Model | H961 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1312213
Great service and motor
This company rocks!!! They have done everything right by offering the best price and then delivering the product on time
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more