We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00312AT3PCT213TF1-W2 is a 3 horsepower, 1200 RPM, three-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor. It features a 213T NEMA frame, operates on 200V at 60Hz, and is designed for cooling tower applications. This motor is part of the W2 product line, offering robust construction for demanding industrial environments.
MODEL 00312AT3PCT213TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,267.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
213T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
200
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 13. 3 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 213T |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 10. 1 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 70 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 6. 33 A |
| Locked rotor current (II/In) | 7. 0 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 213T |
| Full Load Amps | 10. 1 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more| Brand | Toshiba |
| Model | 0402XSSC44B-P |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | NH8180077.00 |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0104XDSC42A-P |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read more