We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00318AT3ECT182TF1-W2 is a 3HP, 1800RPM, three-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor designed for cooling tower applications. It features a 182T NEMA frame, 208-230/460V dual voltage rating, and 60Hz operation. This motor is built with a cast iron frame for durability in demanding environments and is part of the W2 product line, suitable for direct drive fan applications where external airflow is provided over the motor.
MODEL 00318AT3ECT182TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$744.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
182T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 8. 83 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 182T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 8. 58-7. 76/3. 88 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 4. 00/2. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 1 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 182T |
| Full Load Amps | 8. 58-7. 76/3. 88 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT0014A |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | P60-5MGT-09AL |