We never sell your data to third parties
WEG 00318ET3HCT182T-W22 is a W22 Premium Efficiency, three-phase, totally enclosed fan-cooled (TEFC) motor rated for 3 HP at 1800 RPM. It operates on 575V, 60Hz power and features a 182T NEMA frame with cast iron construction. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor is designed for cooling tower applications, offering Class F insulation, a 1.15 service factor, and IP55 enclosure protection for reliable operation in demanding environments.
MODEL 00318ET3HCT182T-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$722.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
575
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 8. 83 lb. ft |
| Voltage | 575 V |
| Frame | 182T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 3. 10 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 1. 60 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 1 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 182T |
| Full Load Amps | 3. 10 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more