We never sell your data to third parties
WEG 00326EP3QCT215V-W22 is a high efficiency EPAct TEFC three-phase motor designed for cooling tower applications. This 3 HP motor operates at 1200/600 RPM with a 460V, 60Hz power supply and features a 215V NEMA frame. The W22 product line construction includes cast iron housing, IP55 enclosure protection, and Class F insulation for severe duty environments. It is suitable for variable torque applications with inverter duty capability.
MODEL 00326EP3QCT215V-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,917.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
3/0.75
Hz
60
Phase
3
RPM
600/1200
Voltage
460
Specifications
| HP | 3/0.75 HP |
|---|---|
| kW | 2.2/0.55 kW |
| RPM | 1200/600 RPM |
| NEMA Frame | 215 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 4.11 |
| Fl Efficiency | 84% |
| 'C Dimension | 19.517 in |
| Voltage | 460V |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 5011LSHFS17031 |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | AH8200LTWM |
| Brand | Siemens Motors |
| Model | 1LE22211CC314AA3 |
| Brand | Ringspann |
| Model | 4871.080.109.060h23 |
SKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1313760
Weg premium efficiency motors
MRO Supply Rocks - My motor shipped the next day, free shipping, and their price was the lowest that I could find. I will be pricing all our motors with them first.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1315116
Motor purchase
Excellent pricing, very fast delivery, accurate tracking information, motor arrived in perfect condition.
Read more