We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00389EP3PCT182VF1-W2 is a 3/0.75 horsepower, 1800/900 RPM, two-speed, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. It features a 200V, 60Hz power supply, a 182T NEMA frame, and a cast iron construction for durability. This motor is engineered for reliable operation in demanding environments, offering a robust solution for industrial ventilation and heat exchange systems.
MODEL 00389EP3PCT182VF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,267.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
182T
HP
3/0.75
Hz
60
Phase
3
RPM
900/1800
Voltage
200
Specifications
| HP | 3/0.75 HP |
|---|---|
| kW | 2.2/0.55 kW |
| RPM | 1800/900 RPM |
| NEMA Frame | 182 T |
| Mult. Symbol | H1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Fl Amps | 9.18 |
| Fl Efficiency | 87.5% |
| 'C Dimension | 14.86 in |
| Voltage | 200 V |
| Approx. Shipping Weight | 100 lbs |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240200.00 |
| Brand | US Motors |
| Model | FD12AM2P4ZRS |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | DHP0054G |
SKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read moreSKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read more