We never sell your data to third parties
WEG 00512AT3ECT215TF1-W2 is a 5 horsepower, 1200 RPM, three-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor designed for cooling tower applications. It features a 215T NEMA frame, 208-230/460V dual voltage rating, and 60 Hz operation. This motor is built with a cast iron frame for durability in demanding environments and is part of the W2 product line for general purpose industrial use.
MODEL 00512AT3ECT215TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,401.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
213/5T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 1 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 15. 1-13. 7/6. 83 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 76 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 7. 50/3. 75 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 15. 1-13. 7/6. 83 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read moreSKU: 1312372
New 40hp motor
We had our 40hp compressor go down. We determined over the weekend that a motor winding was bad. First think Monday morning I consulted with the techs at MRO and verified that the manufacturer had a replacement in stock so I placed the order. The new motor (600 lbs) arrived on Wednesday... WOW. Granted the motor was in Georgia and we are in Tennessee but still the service and speedy delivery was incredible!
Read more