We never sell your data to third parties
WEG catalog number 00512AT3PCT215TF1-W2 is a 5 horsepower, 1200 RPM, three-phase TEAO (Totally Enclosed Air Over) motor designed for cooling tower applications. It features a 200V, 60Hz power supply, a NEMA 215T cast iron frame, and is built on the W2 platform for robust construction. This motor is engineered for reliable operation in demanding environments where consistent performance is critical.
MODEL 00512AT3PCT215TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,401.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEAO
Frame
213/5T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
200
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 1 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 213/5T |
| RPM | 1170 |
| Full Load Amps | 15. 7 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 76 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 8. 63 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 213/5T |
| Full Load Amps | 15. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more| Brand | Nord Gear |
| Model | 43610299 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | SSF732B-60K-B7-GS1 |
SKU: 2853624
Happy customer
My first time using MRO . The fast delivery " free" was fantastic .. received exactly what ordered at a very reasonable price , making my customer happy..
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 1309979
Always easy to order, usually the best price!
Not our first order from MRO Supply. Will order again as the need arises.
Read more