We never sell your data to third parties
WEG 00512ET3ECT215TF1-W2 is a 5HP, 1200RPM, three-phase TEFC motor designed for cooling tower applications. This NEMA Premium (IE3) efficiency motor features a 215T cast iron frame, 208-230/460V dual voltage rating, and 60Hz operation. It is part of the W22 severe duty product line, offering Class F insulation, IP55 enclosure protection, and inverter duty capability for variable frequency drive applications. The motor is built for reliable performance in demanding industrial environments.
MODEL 00512ET3ECT215TF1-W2
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$1,369.09 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215T
HP
5
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 6 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 22. 3 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 215T |
| RPM | 1160 |
| Full Load Amps | 15. 1-13. 7/6. 83 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 76 |
| Insulation | F |
| Noise | 55 dB(A) |
| No load current | 7. 50/3. 75 A |
| Locked rotor current (II/In) | 6. 6 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 215T |
| Full Load Amps | 15. 1-13. 7/6. 83 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | Y583 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 1312255
Large motor purchased
Great website. prices very competitive. Would use again.
Read more