We never sell your data to third parties
WEG 00518ET3PCT184T-F1 is a 5 horsepower, 1800 RPM, three-phase TEFC motor with a 184T NEMA frame. It operates on 200V at 60Hz and is specifically designed for cooling tower applications. This motor features NEMA Premium (IE3) efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. The cast iron W22 construction provides durability, with an IP55 enclosure for protection against dust and water jets. It is suitable for inverter duty applications with a 20:1 constant torque speed range.
MODEL 00518ET3PCT184T-F1
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Call for Pricing - 888-671-2883
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
184T
HP
5
Hz
60
RPM
1700 - 1800
Voltage
200
Specifications
| Output | 5 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 14. 8 lb. ft |
| Voltage | 200 V |
| Frame | 184T |
| RPM | 1755 |
| Full Load Amps | 14. 7 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 81 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 7. 04 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 0 |
| Output HP | 5 HP |
|---|---|
| Frame | 184T |
| Full Load Amps | 14. 7 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | FE 433 M |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2503L0007 |
SKU: 2520103
Thanks, olha!
Olha, unlike the other service reps, actually got this order completed. If it wasn't for her, I would never spend another dime with your company, after what happened to my last order.
Read moreSKU: 2853300
Web motors
The best price I have found plus great and fast shipping would recommend
Read moreSKU: 1307933
Just what i needed
This part arrived quickly and the price was right. Worked great for our application.
Read more